Садиба Бантиша

Культурна спадщина селища Комишуваха

Селище міського типу Комишуваха, що входить до складу Краматорської міської ради, знаходиться в межах ландшафтного парку «Краматорський» і відоме такими пам’ятками як «ставок з лебедями» та старовинний будинок, іменованому «будинок Бантиша». До останнього часу було невідомо, кому саме з родини Бантишів належало це домобудівництво з прилеглою територією в затишному і красивому заповідному місці.

Документи, що містять інформацію про історію цього населеного пункту, дату його виникнення та ім’я засновника також не збереглися. Єдиним, на що можна було спертися, стала карта середини XIX століття, відома як карта Шуберта. В ній на місці селища Комишуваха позначений безіменний хутір.

Вперше населений пункт з назвою Комишуваха фіксується на карті «Артемівського округу за 1928 р. як село, розташоване на самому початку балки Бузиновата. Примітно, що в кінці 18 ст. ця балка мала назву Комишуваха, але з часом вона чомусь змінилася, ймовірно, очерети витіснила бузина.

Виявляється, поруч з відомою нам Комишувахою, кілька на південь від неї, в районі балки Трійчаста розташовувався однойменний хутір. Зараз це селище Старорайське. Час від часу, у місцевих краєзнавців спалахував інтерес до Комишувахи, досить багато було зроблено роботи клубом «Самоцвіт» під керівництвом Наталії Овсяннікової.

Цитата, взята з роботи з приводу того, що було відомо із зібраних усних оповідань щодо маєтку:

— «… посеред ставка на палях стояла альтанка. Старий пан любив в ній відпочивати і пити чай. Самовар і солодощі доставляли йому по підвісному містку. Бариня ніколи не ображала служниць, навіть дарувала свої сукні. Після революції бариня поїхала за кордон. Пана радянська влада якийсь час не чіпала, але він сам помер від туги і безвиході. Чи то отруту прийняв, чи то серце не витримало. Згодом хлопці з дитячого будинку, який надалі було влаштовано у колишньому маєтку, розграбували місце поховання пана і ганяли його черепом по полях …. А зараз ночами по кімнатах старого будинку ходить привид».

Відомо, що землі в межах яких розташована Комишуваха, спочатку належали Шідлвовскім, а згодом перейшли у власність Хлопову і врешті-решт дісталися Бантишам. Дісталися у якості приданого площею 3208 десятин. Бантиш Олександр Федорович, поміщик зразкового села Чарівне Ізюмського повіту одружився з дочкою власника села Райське – Ольгою Іванівною Хлоповою (1837 – 1899 рр.). І саме Ольга Іванівна фактично до кінця життя була повноправною господинею цих земельних угідь.

Після її смерті в липні 1899 р. земельна ділянка найімовірніше перейшла у власність її дітям чи онукам. Чоловік Ольги Миколаївни – Олександр Федорович Бантиш, помер в 1916 р. і похований в Прєлєсному. Це підтверджує напис, зроблений на могильній плиті, що знаходиться на території садиби в Прелесному. У Ольги Іванівни та Олександра Федоровича Бантишів було чотири сини – Іван, Антіох, Василь і Федір. Іван рано помер – в 1881 році. Антіох був убитий в 1900 р. в м. Харкові пострілом з револьвера.

Василь і Федір за даними 1905-06 рр. були власниками земель села Ново-Райське, як спадкоємці по лінії матері. Відомо, що Федір в 1919 р. разом зі своїм сином Антіохом були вбиті в період громадянської війни більшовиками. Другий син Федора, Олександр Федорович помер в 1967 р. в еміграції. Виходить, всі перераховані представники роду ніяк не могли бути власниками Комишувахи.

Залишається Василь Олександрович, громадський діяч, член 3 державної думи Російської імперії. Він якось загубився і опинився «темною конячкою», не дивлячись на його достатню публічність. З ним пов’язана якась плутанина. Мало того, що в різних офіційних джерелах вказувалося дві дати його народження 1848 р. та 1858 р., так і дата смерті його точно була невідома. В одних джерелах замість дати смерті стоїть знак питання, в інших написано, що він помер після 1917 року. Зустрічалися дописи, де датою смерті вказувалися 1912 або 1915 роки. Так коли ж він помер?

Дослідження щодо дати смерті В. А. Бантиша увінчалися успіхом в 2015 році, коли в «Доповіді Ізюмської повітової земської Управи черговим Повітовим Земським Зборам 1915 р.» була виявлена ​​інформація з найменуванням «Про покладання вінка на труну померлого гласнаго Ізюмскаго Земства В. А. Бантиша», де зазначено, що 30 квітня цього року помер у своєму маєтку Комишуваха Василь Олександрович Бантиш, багаторічний гласный Ізюмського Земства.

Покійний обіймав посаду повітового гласного з 1892 року. Протягом восьми трирічч брав діяльну участь у земському житті, був обраний головою Ізюмської Земської Управи і членом різних комісій. Своїм досвідом і знанням справи сприяв в різних заходах земства. Громадська діяльність В. А. Бантиша не обмежувалося виключно сферою земського життя. На протязі декількох років він був ватагом дворянства Ізюмського повіту, членом Державної Думи 3-го скликання. від Харківської губернії.

Повітова Ізюмська управа, висловлюючи щиру вдячність і повагу покійному, вважала за свій обов’язок покласти на його могилу вінок з написом «Вельмишановному Василю Олександровичу, багаторічному громадському діячеві від Ізюмського Земства».

Доповідаючи про це, Уїздна Управа просить Земські Збори затвердити витрати на вінок в розмірі 248 рублів з запасної суми.

Таким чином, в дореволюційному джерелі було вперше знайдено згадку про маєток Комишуваха із зазначенням імені його власника і точної дати його смерті. Примітно, що документальне обґрунтування цього було знайдено саме в дні сторічного ювілею з того часу, коли відбулося віддання почестей з приводу смерті В. А. Бантиша. Питання подальшого успадкування маєтку після смерті Василя Олександровича поки залишається відкритим.

Спадкоємцями могли бути племінник Олександр Іванович, брат Федір, а також діти останнього – племінники Олександр Федорович (1894 р.), Антіох (1900 р.), племінниці Ольга (1896 р.) і Софія (1902 р.). Найімовірніше Комишуваха перейшла у спадок Федору Олександровичу, а тією самою «доброї панею» могла бути його дружина Софія Олександрівна. Що стосується панського будинку в маєтку Комишуваха, то точної дати побудови знайти поки що не вдалося.

Збереглася фотографія приблизно 60-х років, зовнішнього вигляду маєтку, на якій він виглядає практично в первозданному вигляді, за винятком прибудови з лівого торця будівлі. Відомо, що добудова повноцінного другого поверху здійснена на початку 1970-х років, коли будівлю готували під трудовий табір для школярів. Разом з тим, не викликає сумніву, що будівля належить до дореволюційного часу. Більш рання архітектура будівлі з мансардою та балконом визначається за рішенням фасадів.

Друга черга – добудова до основної будівлі прибудови, виконаної в тому ж стилі, що і основна будівля. Чітко простежується вертикальна лінія стикування приміщень, там немає перев’язки цегляної кладки, при добудові, навіть не був збитий козирок основної будівлі.

У травні 2011 року була знайдена цеглина, яка випала з кладки склепіння вікна мансарди з нанесеним клеймом у вигляді літери «Б». Пізніше цеглини з подібним клеймом були знайдені в зруйнованій старій печі або каміна, а також в кладці під одним з вікон приміщення. Крім зазначеного, також була знайдена цеглина з клеймом «Б», але тільки матриця клейма була розташована дзеркально.

Саме таке клеймо зустрічається в кладці будівлі колишнього цукрового заводу, що належить Борисівським і побудованого в 1881 р. У 1893 р. завод був проданий французькому акціонерному Товариству «Донецьке суспільство залізоробного і сталеливарного виробництв».

Цеглини з дзеркальними клеймами літери «Б», ідентичні екземплярам з музею Дружківського машзаводу, знайдені у стінах будівлі колишнього цукрового заводу. В якому році був заснований цегельний завод, невідомо. Можна припустити, що в той період, коли побудований кінний завод Борисовських. Зазначене клеймо у вигляді букви «Б» зустрічається в будівлях кінного заводу, а останній заснований 1872 р.

Таким чином, рання архітектура будівлі будинку Бантишів виконана з цегли заводу «Мартініан Борисовський і сини». Знайдено свідоцтва за 1885 р., де згадується їх цегельний завод, розташований в 5 верстах від ст. Дружківка і, що примітно, його інспектувала фабрична інспекція Харківської губернії.

Борисовські купили землю у землевласника Гаврилова, у якого була земельна ділянка і в Ізюмському повіті, зокрема ту частину Дружківки, де знаходиться сучасний сел. Донське. Із західного боку ці землі межували з земельними володіннями Бантишів – з Комишувахою. Продавши своє майно в 1893 р., Борисовські покинули межі Дружківки і, відповідно, цегельний завод за логікою вже не міг використовувати клейма колишніх власників. Виходячи з цього, будинок в Комишувасі міг бути побудований в період між 1881 та 1893 роками.

Пізнішої споруди «сарайчик», що входить в комплекс панського будинку, в 2011 р. був демонтований. На цеглинах після його розбирання виявлені клейма з ініціалами «АЯФ», що належать землевласнику с. Сергіївка Арону Яковичу Федерал. Таким чином, в результаті вище викладених розвідок, отримана відповідь на питання щодо історії селища Комишуваха.

У документальних джерелах виявлено перша відома нам згадка назви маєтку Комишуваха, встановлено ім’я його власника — Василь Олександрович Бантиш. Встановлено дату його смерті — 30 квітня 1915 року і, відповідно, ідентифіковано його поховання в с. Комишуваха. Крім того, встановлена ​​приблизна дата побудови будинку Бантишів в інтервалі 1890 -93 рр. Цей будинок є другою в Донецькій області виявленою пам’яткою історії та архітектури, що належить роду Бантишів, поряд з архітектурним комплексом в с. Прєлєстноє Слов’янського району.

Дякуємо за надані матеріали члену Національної спілки краєзнавців України Віктору Іванову.

З повним текстом дослідження можна ознайомитися в альманасі  «Сибилевские чтения», 2015 р.

*На теперішній час об’єкт перебуває на реконструкції. Про завершення робіт буде повідомлено додатково.